Zašto mačke skrivaju svoje igračke?
U posudama koje imaju potpuno drugačiju namjenu mogli bi pronaći različite stvari, od gumenih miševa do vaših čarapa. Neke mačke vole potopiti svoje igračke u zdjelici s vodom ili ih čak staviti u posudu za hranu. Objašnjene ove česte pojave najčešće se krije u mačjoj prirodi, ali i još ponekim zanimljivim činjenicama.
Mačke biraju siguran teritorij za svoje igračke
U divljini mačke označavaju i štite svoj teritorij, a plijen nakon hvatanja pojedu. Ako trenutno nisu gladne, spremaju svoj ulov za kasnije. Da bi to učinile, tražit će dobro skriveno mjesto gdje im nitko hranu ne može oduzeti.
Mačke koje žive daleko od divljine u toplini doma sa svojim ljudskim prijateljima, imaju isti problem. Svoj zaštitnički instinkt su prilagodile obiteljskom životu, pa svoje najvažnije stvari stavljaju na sigurno.
Posuda s vodom za piće im je lako dostupna i već provjereno mjesto gdje mogu skloniti svoje stvari na sigurno.
Takav čin ima i svoju poruku, pogotovo ako žive u velikoj obitelji s drugim životinjama. Mačka vam vjerojatno želi reći da je ta igračka samo njena i da ju nitko nema pravo dirati. Životinje su katkad baš poput djece, svjesno skrivaju i ljubomorno čuvaju svoje najdraže igračke.
Mačke se zabavljaju s vodom
Kad je u pitanju kupanje, velika većina mačka ne voli vodu. Ipak postoje one kojima vodi budi posebno zanimanje, a odraz svjetlosti u vodi potpuno hipnotizira.
Osim što mogu satima promatrati vodu, one malo hrabrije će šapom vodu i dodirnuti. Kako će vodu doživjeti, ovisi o svakoj pojedinoj mački, no postoje i pasmine koje tekućina posebno fascinira.
Ako se u tome krije odgovor, mačke u tom slučaju stavljaju stvari u vodu da bi se zabavile i igrale ribolova na svoj način. Voda im je istovremeno i misterija i zabava.
Figure koje njihov mozak projicira u vodi zabavljaju ih, a ova vrsta rekreativnog istraživanja može im pomoći i da pobjede strah od vode.
Mačke “ne znaju što učiniti” sa svojim plijenom
Igračke završe u posudi za vodu ili hranu i u slučaju kad mačke ne znaju gdje bi s njima.
Kako bi to objasnili, vratimo se ponovno u divljinu. Kad mačka ulovi svoj plijen, obično ga nakon toga pojede. Uz pretpostavku da jestivih miševa u kućnom okruženju nema, već samo oni gumeni koji mačkama mogu djelovati zbunjujuće.
Nakon što uhvati igračku miša i shvati da ga ne može pojesti, još koju minutu će se poigrati. Poslije više neće imati ideje osim da ga odloži u posudu s vodom, za kasnije.